Sećate li se svog prvog dana škole? Uzbuđenje, trema i mali strah od nepoznatog su sasvim normalna osećanja u ovakvom trenutku. Za svako dete, upis u prvi razred predstavlja novo poglavlje života. Upoznaje nove ljude i novo okruženje, ali i dobija nove radne obaveze. Kako bi se dete što bolje pripremilo za polazak u školu, potrebno je da mu u tome pomogne porodica. Takođe, imajući u vidu da svaki roditelj svom detetu želi da obezbedi najbolje obrazovanje, izbor škole je jedno od izazovnijih pitanja. U ovom tekstu ćete pročitati kako da pripremite dete za upis u prvi razred i kako da izaberete pravu školu.
Priprema za upis u prvi razred
Postepeno privikavanje može biti od velikog značaja. Upoznavanje deteta sa novim radnim obavezama i aktivnostima, kao i stvaranje slike o novom okruženju mogu učiniti da se ono lakše adaptira.
Emocionalna priprema i stvaranje radnih navika
Upis u prvi razred znači početak novih obaveza koje neće uvek predstavljati zadovoljstvo. Važno je da dete od prvog dana stekne dobre radne navike. Škola ne treba da mu bude sinonim za zabavu, već za odgovornost. U predškolskoj ustanovi, svakodnevne aktivnosti su podrazumevale igru sa drugarima i zbog toga treba pripremiti dete na malo drugačiji školski ritam. Uključivanje dece u kućne poslove, kao što su raspremanje njihove sobe ili pripremanje jednostavne užine, mogu predstavljati dobar korak ka stvaranju navika. Deca na taj način razgraničavaju obaveze od igre i postaju svesna odgovornosti.
Da li dete treba da zna da čita i piše pre upisa u prvi razred?
Često se nameće pitanje da li dete treba da čita i piše pre polaska u školu. Svako dete je različito i u skladu sa tim, svakom detetu se pristupa različito. Ukoliko dete pokazuje interesovanje, treba ga naučiti. Posećivanje biblioteka, čitanje bajki i učenje kroz igru može predstavljati dobar način za usvajanje znanja. Sa druge strane, dete koje ne pokazuje interesovanje, ne treba siliti. Umesto toga, fokus može biti na igrama za poboljšanje koncentracije, vežbanju motorike i razvijanju socijalnih veština.
Odnos sa vršnjacima – razvijanje socijalnih veština

Deca lako stvaraju prijateljstva i njima su drugari bitan deo života. Upravo zbog toga, potrebno je s vremena na vreme porazgovarati sa decom o tome ko su im drugari i kakav odnos imaju sa njima. Važno je naučiti ih kako da se ponašaju u društvu i kako da komuniciraju. Veštine poput deljenja i rada u paru, dodatno razvijaju njihove socijalne veštine. Razvijena empatija i sposobnost deteta da prepozna kada drugaru treba pomoć, olakšaće mu uklapanje u društvo, kao i dalji razvoj ličnosti. Rad sa detetom na razvoju njegovih socijalnih veština u ranom uzrastu, pomoći će mu da se oseća prihvaćenije i sigurnije među vršnjacima.
Uticaj roditelja na stav dece o školi
Kao što smo već pomenuli, upis u prvi razred predstavlja značajan korak i za roditelje. Način na koji roditelji deci predstavljaju školu, može značajno uticati na njihov kasniji stav prema njoj. Uloga roditelja je da nauče decu da pored toga što treba da poštuju drugare, treba da imaju i veliko poštovanje prema nastavnicima. Školu treba da predstave kao sigurnu i podsticajnu ustanovu, jer su roditelji ti koji imaju najveći uticaj na percepciju dece prema školi. Ako dete oseti da njegovi roditelji imaju poverenje prema školi i nastavnicima, biće mu lakše da razvije pozitivan stav prema obavezama i učenju.
Kako izgleda upis u prvi razred u Privatnoj osnovnoj školi “Mihajlo Pupin”?
Psihološko testiranje dece za upis u prvi razred u našoj školi prolazi bez stresa. Naši stručni saradnici su tu da našim budućim prvacima obezbede prijatnu atmosferu i stručan pristup, koji neće biti naporan za dete. Metode naših stručnih saradnika nisu zasnovane na opterećujućim upitima poznavanja slova, reči i rečenica i drugih metoda, koje su se pokazale kao stresne za upis prvaka u školu.
Nakon posete našoj osnovnoj školi i nakon što roditelji dobiju odgovor na mnogobrojna pitanja kao što su npr. program rada, upoznavanje sa nastavnim kadrom, informacije o vannastavnim aktivnostima i ishrani i slično, roditelji koji donesu odluku da dete upišu kod nas, mogu to učiniti vrlo jednostavno.
Nakon sprovedenog testiranja za upis u prvi razred, roditelji potpisuju Ugovor o školovanju, kao i prateću dokumentaciju (anketu roditelja na osnovu koje škola dobija dodatne informacije o detetu, kao što su njegovi/njeni afiniteti, očekivanja roditelja od škole, eventualne sugestije u pogledu ishrane deteta i slično). Nakon toga, dete postaje đak naše škole i pred početak školske godine dobija svoju uniformu, zadužuje ormarić sa knjigama i školskim priborom.
Privatna osnovna škola “Mihajlo Pupin” je od strane Ministarstva prosvete prepoznata kao privatna škola koja na najkvalitetniji način i u celosti ostvaruje nacionalni plan i program i vrši testiranje prvaka po najinovativnijim metodama koje za buduće prvake ne predstavljaju stres, već zadovoljstvo i radost. Upravo zbog toga, kolektiv škole može ponosno da istakne da je upis u Privatnu osnovnu školu “Mihajlo Pupin” pravi izbor, kako za decu, tako i za njihove roditelje.