је једно од изазовнијих питања. У овом тексту ћете прочитати како да припремите дете за упис у први разред и како да изаберете праву школу.Сећате ли се свог првог дана школе? Узбуђење, трема и мали страх од непознатог су сасвим нормална осећања у оваквом тренутку. За свако дете, упис у први разред представља ново поглавље живота. Упознаје нове људе и ново окружење, али и добија нове радне обавезе. Како би се дете што боље припремило за полазак у школу, потребно је да му у томе помогне породица. Такође, имајући у виду да сваки родитељ свом детету жели да обезбеди најбоље образовање, избор школе je jedno od izazovnijih pitanja. U ovom tekstu ćete pročitati kako da pripremite dete za upis u prvi razred i kako da izaberete pravu školu.
Припрема за упис у први разред
Постепено привикавање може бити од великог значаја. Упознавање детета са новим радним обавезама и активностима, као и стварање слике о новом окружењу могу учинити да се оно лакше адаптира.
Емоционална припрема и стварање радних навика
Упис у први разред значи почетак нових обавеза које неће увек представљати задовољство. Важно је да дете од првог дана стекне добре радне навике. Школа не треба да му буде синоним за забаву, већ за одговорност. У предшколској установи, свакодневне активности су подразумевале игру са другарима и због тога треба припремити дете на мало другачији школски ритам. Укључивање деце у кућне послове, као што су распремање њихове собе или припремање једноставне ужине, могу представљати добар корак ка стварању навика. Деца на тај начин разграничавају обавезе од игре и постају свесна одговорности.
Да ли дете треба да зна да чита и пише пре уписа у први разред?
Често се намеће питање да ли дете треба да чита и пише пре поласка у школу. Свако дете је различито и у складу са тим, сваком детету се приступа различито. Уколико дете показује интересовање, треба га научити. Посећивање библиотека, читање бајки и учење кроз игру може представљати добар начин за усвајање знања. Са друге стране, дете које не показује интересовање, не треба силити. Уместо тога, фокус може бити на играма за побољшање концентрације, вежбању моторике и развијању социјалних вештина.
Однос са вршњацима – развијање социјалних вештина

Деца лако стварају пријатељства и њима су другари битан део живота. Управо због тога, потребно је с времена на време поразговарати са децом о томе ко су им другари и какав однос имају са њима. Важно је научити их како да се понашају у друштву и како да комуницирају. Вештине попут дељења и рада у пару, додатно развијају њихове социјалне вештине. Развијена емпатија и способност детета да препозна када другару треба помоћ, олакшаће му уклапање у друштво, као и даљи развој личности. Рад са дететом на развоју његових социјалних вештина у раном узрасту, помоћи ће му да се осећа прихваћеније и сигурније међу вршњацима.
Утицај родитеља на став деце о школи
Као што смо већ поменули, упис у први разред представља значајан корак и за родитеље. Начин на који родитељи деци представљају школу, може значајно утицати на њихов каснији став према њој. Улога родитеља је да науче децу да поред тога што треба да поштују другаре, треба да имају и велико поштовање према наставницима. Школу треба да представе као сигурну и подстицајну установу, јер су родитељи ти који имају највећи утицај на перцепцију деце према школи. Ако дете осети да његови родитељи имају поверење према школи и наставницима, биће му лакше да развије позитиван став према обавезама и учењу.
Како изгледа упис у први разред у Приватној основној школи “Михајло Пупин”?
Психолошко тестирање деце за упис у први разред у нашој школи пролази без стреса. Наши стручни сарадници су ту да нашим будућим првацима обезбеде пријатну атмосферу и стручан приступ, који неће бити напоран за дете. Методе наших стручних сарадника нису засноване на оптерећујућим упитима познавања слова, речи и реченица и других метода, које су се показале као стресне за упис првака у школу.
Након посете нашој основној школи и након што родитељи добију одговор на многобројна питања као што су нпр. програм рада, упознавање са наставним кадром, информације о ваннаставним активностима и исхрани и слично, родитељи који донесу одлуку да дете упишу код нас, могу то учинити врло једноставно.
Након спроведеног тестирања за упис у први разред, родитељи потписују Уговор о школовању, као и пратећу документацију (анкету родитеља на основу које школа добија додатне информације о детету, као што су његови/њени афинитети, очекивања родитеља од школе, евентуалне сугестије у погледу исхране детета и слично). Након тога, дете постаје ђак наше школе и пред почетак школске године добија своју униформу, задужује ормарић са књигама и школским прибором.
Приватна основна школа “Михајло Пупин” је од стране Министарства просвете препозната као приватна школа која на најквалитетнији начин и у целости остварује национални план и програм и врши тестирање првака по најиновативнијим методама које за будуће прваке не представљају стрес, већ задовољство и радост. Управо због тога, колектив школе може поносно да истакне да је упис у Приватну основну школу “Михајло Пупин” прави избор, како за децу, тако и за њихове родитеље.